Co vše zařídit před porodem a po něm?
1. MATEŘSKÁ DOVOLENÁ
Jako první tu máme papíry k žádosti o mateřskou dovolenou. Ty vám dá váš gynekolog, až se bude blížit termín nástupu na mateřskou.
„Lékař potvrdí předpokládaný den porodu a maminka vyplní další požadované údaje. Žádost dá pak svému zaměstnavateli, případně poslednímu zaměstnavateli. Ten musí žádost spolu s vyplněným tiskopisem „Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění“ neprodleně předat příslušné správě sociálního zabezpečení. Z toho vyplývá, že zaměstnankyně nemusí navštěvovat OSSZ, a žádost o peněžitou pomoc v mateřství vyřeší prostřednictvím svého zaměstnavatele.
Maminky, které podnikají a dobrovolně platí nemocenské pojištění, předávají žádost o peněžitou pomoc v mateřství přímo příslušné OSSZ,“ vysvětluje Petr Sulek, vedoucí tiskového oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí.
2.RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK
V případě, že nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete žádat rovnou o rodičovský příspěvek. A to na úřadě práce, respektive na oddělení státní sociální podpory.
Budete potřebovat rodný list svého miminka, svůj průkaz totožnosti, žádost o rodičovský příspěvek spolu s žádostí o rozhodnutí o volbě nároku na tento příspěvek. Oba formuláře vám vydají pracovníci „sociálky“.
Pokud jste doposud pobírala rodičovský příspěvek na starší dítě, pracovnice vám pomůže s vyřízením jeho zániku. Podobný postup bude i v případě, že na „rodičák“ přecházíte z mateřské.
3. VYROVNÁVACÍ PŘÍSPĚVEK V TĚHOTENSTVÍ A MATEŘSTVÍ
V těhotenství vás může zaměstnavatel z důvodu vaší bezpečnosti přeřadit na jinou, někdy méně placenou pozici. V tuto chvíli si můžete požádat o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.
Formulář vám vystaví váš gynekolog. Příspěvek vám bude poskytován (po dobu těhotenství a potom do konce 9. měsíce po porodu) okresní správou sociálního zabezpečení. Spoustu věcí vyřídíte také on-line.
Bohužel jenom přes datové schránky. Můžete využít elektronické formuláře, které je možné odeslat elektronicky prostřednictvím systému datových schránek. Odkaz na aplikaci je: formulare.mpsv.cz/okdavky/ cs/welcome/index.jsp
4.JAK PROVÉST VŠE CO NEJJEDNODUŠEJI?
„Pokud má žadatelka aktivní datovou schránku, je nejjednodušší cestou vyplnění elektronického formuláře a odeslání do datové schránky příslušného úřadu.
V případě, že maminka nemůže využít možnosti elektronického podání, je možné zaslat příslušné formuláře poštovní cestou, případně osobně navštívit příslušnou pobočku Úřadu práce ČR, popřípadě OSSZ podle místa trvalého bydliště.
V tomto případě je pro usnadnění a urychlení podání žádosti možné vyplnit formulář elektronicky a vytisknout ho. Vyplněný a podepsaný ho pak předáte na příslušné pobočce úřadu práce podle místa trvalého bydliště, případně pošlete poštou,“ radí Petr Sulek.
5. JE TO LEPŠÍ OSOBNĚ?
Někdy to ale není tak jednoduché a osobní domluva může být přece jen jednodušší. Své by o tom mohla vyprávět Veronika.
„Když jsem v práci oznámila, že jsem těhotná, už mi neprodloužili smlouvu. V tu chvíli pro mě začal neskutečný kolotoč. Jelikož jsem se vešla do ochranné lhůty, na peněžitou pomoc v mateřství jsem nárok měla".
Na úřadech jsem si ale musela vyběhat vše sama. Kdybych byla dále zaměstnaná, většinu by za mě řešil zaměstnavatel. A protože jsme v práci neměli úplně schopnou paní účetní, běhala jsem mezi ní a OSSZ snad natřikrát, neboť mi vždy něco chybělo. Vůbec netuším, jak bych to dělala, kdybych byla na rizikovém těhotenství,“ vypráví Veronika.
6. DOLOŽENÍ OTCOVSTVÍ
Pokud s tatínkem vašeho dítěte nejste oddáni, nezapomeňte na úřední doložení otcovství. Váš partner by mohl být nemile překvapen, kdyby dítě dostalo příjmení po vás a ne po něm.
Nastaly by tak pro vás zbytečné komplikace se změnou příjmení dítěte. Vše s vámi vyřídí na matrice vašeho trvalého bydliště. Je nutné, abyste tam zašli oba společně. Budou po vás požadovat těhotenskou průkazku, občanské průkazy a rodné listy.
Matriku navštivte raději co nejdříve, protože porod samozřejmě může přijít dříve a opět by nastaly zbytečné nepříjemnosti.
7. RODNÝ LIST
Po narození miminka mu bude samozřejmě vystaven rodný list. V některých městech matriky výborně spolupracují s porodnicemi, předají si potřebné dokumenty a vám přijde rodný list dítka poštou přímo domů. Někde si ho ale musíte vyzvednout na matrice osobně.
8. ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA
Novorozeňátko musí být zaregistrováno do osmi dnů po narození u zdravotní pojišťovny, u které je registrována jeho maminka. K registraci vám bude stačit rodný list dítěte. Může ji vyřídit tatínek a vy můžete být v klidu doma.
Některé pojišťovny už registraci umožňují také elektronicky, odpadá tak osobní návštěva.
9. PROHLÁŠENÍ O JMÉNU DÍTĚTE
Teoreticky byste tento papír měli odevzdat na matrice nejlépe ještě před porodem. Pokud rodný list vyřizuje porodnice, je potřeba jej vzít k porodu. V praxi to mnohdy tak složité není.
„Protože dcera přišla na svět o pět týdnů dříve, rodila jsem v jiné porodnici, než bylo původně v plánu. Neměli tak žádný papír o jménu dítěte. Sestřička se mě jednoduše zeptala, jakého pohlaví dítě bude a na jeho jméno. Ani nechtěla vědět jméno pro případ, že by to byl kluk,“ vypráví maminka Lucka.
K porodu budete dále potřebovat oddací list (pokud jste oddáni), popřípadě rozsudek o rozvodu (u dětí narozených mimo manželství) či prohlášení rodičů o určení otcovství (u nesezdaných párů). Pokud si pořídíte ověřenou kopii, nemusíte matrice poskytovat originál.
10. INFORMUJTE SVÉHO PEDIATRA
Volba pediatra je samozřejmě na vás. Můžete dát na doporučení a zkušenosti kamarádek nebo zvolit jednoduše toho, který ordinuje v místě vašeho bydliště.
Po příchodu domů z porodnice byste ho měla do tří dnů informovat o tom, že se vám miminko narodilo.
Pediatr pak provede první návštěvu u vás doma (ale není to pravidlem). Bude po vás chtít propouštěcí zprávu z porodnice, očkovací průkaz, kartičku pojištěnce, pokud ji už máte (spíše ale půjde o papíry, které vám provizorně vystaví pojišťovna), a rodný list dítěte.
11. ŽÁDOST O PORODNÉ
Můžete zkusit požádat o porodné. Záleží ovšem na výši vašich příjmů. „Na porodné má v současné době nárok žena, která porodila první nebo druhé dítě, a je-li splněna podmínka, že výše příjmů v rodině nepřevyšuje součet částky životního minima rodiny a koefi cientu 2,70.
Porodné je tedy vázáno na narození prvního či druhého dítěte a výši příjmů v rodině. Při splnění podmínek činí výše porodného na první dítě 13 000 a na druhé dítě 10 000 korun,“ uvádí Petr Sulek z Ministerstva práce a sociálních věcí.
12. PŘÍDAVEK NA DÍTĚ
Přídavek na dítě je trochu paradoxem. Získají ho pochopitelně pouze rodiny s velmi nízkými příjmy. Konkrétně příjem rodiny musí být nižší než 2,4násobek životního minima.
Výše příjmů se však neurčuje v aktuálním období, ale z roku až dvou let před žádostí o příspěvek. Záleží na tom, ve kterém období roku o příspěvek žádáte.
Čerpáno ze serveru maminka.cz