Přídavky na dítě 2017

Přídavky na děti jsou jednou ze základních sociálních dávek, kterou slouží především k podpoře rodin s dětmi, které mají nižší příjmy. Jedná se o dlouhodobou dávku – v případě splnění nároků mohou být vypláceny až do věku 26 roků dítěte. Jaké jsou změny v roce 2017, kdo má nárok na přídavek na dítě a kolik byste mohli dostat? To vše, a mnohem více se dozvíte v následujících odstavcích.
Kolik jsou přídavky na děti v roce 2017
Příspěvek na dítě se vyplácí ve třech úrovních – v závislosti na věku dítěte, kterému tato sociální dávka náleží. Základní částky přídavku se v roce 2017 nijak nemění, i nadále tedy platí tyto částky:
- Dítě do 6 roků = 500 Kč měsíčně
- Dítě 6 – 15 roků = 610 Kč měsíčně
- Dítě 15 – 26 roků (*) = 700 Kč měsíčně
(*) u starších dětí je rozhodujícím kritériem pro přiznání dávky to, jestli se jedná o nezaopatřené dítě. Nezaopatřeným dítětem tak může být i zletilá osoba (starší než 18 roků), která se připravuje na výkon budoucího povolání – studium na střední, vysoké nebo vyšší odborné škole. Jako nezaopatřené dítě může být v určitých případech chápáno i dítě, které sice již ukončilo studium, ale dosud nenalezlo žádné zaměstnání.
Kdo má nárok na přídavky na dítě
To, kdo má nárok na přídavky na dítě, si můžete sami spočítat na webu http://socialni-davky-2014.eu/pridavky-na-deti-2014/. Rozhodujícím kritériem, při posuzování nároku na přídavky, je životní minimum rodiny a to jaké jsou příjmy rodiny.
Pokud jsou průměrné příjmy rodiny (případně jednoho rodiče a dítěte/dětí) nižší než 2,4 násobek životního minima, pak je nárok na přídavky na děti. Pokud jsou příjmy vyšší než 2,4 násobek, pak nárok nevzniká. Jaké je vaše životní minimum si můžete spočítat sami v kalkulačce životního minima 2017 na webu http://socialni-davky-2014.eu/pridavky-na-deti-2014/
Jak je to s příjmy a nárokem na příspěvek na dítě
U přídavků na děti se posuzují příjmy za předchozí kalendářní rok. Standardně se o dávky na děti žádná jednou (zpravidla při narození dítěte, nebo v okamžiku, kdy se nějak významně mění majetkové poměry rodiny). Následně je pak nutné pravidelně každý rok dokládat příjmy. Potvrzení o příjmech se předkládá na začátku školního roku – tj. září / říjen v každém kalendářním roce.
Příjmy se dokládají za předchozí rok. Takže v září 2015 se dokládaly příjmy za celý rok 2014. V září 2016 se budou předkládat příjmy za rok 2015. A v září 2017 se budou dokládat příjmy za rok 2016.
Proč se toto potvrzení o příjmech dává právě v září? To je tím, že většina dětí, která má nárok na příspěvky na dítě navštěvuje nějaký typ školního zařízení – základní, střední, vysoká nebo vyšší odborná škola, nebo nějaké předškolní zařízení. Protože kromě příjmů se dokládá i potvrzení o studiu, pak je logické, že se tyto doklady dávají vždy na začátku nového školního roku.
Jaké příjmy mají vliv, na nárok, na příspěvek na dítě
Jako příjem se započítávají především tyto:
- Výplata ze zaměstnání, příjem z podnikání nebo jiné závislé činnosti
- Náhrada mzdy – podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství
- Mateřské a rodičovské dávky
- Alimenty a výživné
- Jiné příjmy (z pronájmu bytu, z investic do majetku nebo do cenných papírů)
Dokládají se příjmy všech osob – tedy nejenom obou rodičů (v případě, že je dítě soudem svěřeno do péče pouze jednoho z rodičů, pak se započítávají příjmy jenom tohoto rodiče). Pokud dítě – například během letních prázdnin – pracuje a má tak vlastní příjem – dokládá se i tento.
Jak získat přídavky na dítě
O tuto sociální dávku se podává žádost na Úřadu práce, který má na starosti agendu většiny sociálních dávek. K vyřízení budete potřebovat předložit tyto dokumenty a formuláře:
- Žádost o přídavek na dítě
- Potvrzení o výši ročního příjmu
- Potvrzení o výši příjmu nezaopatřeného dítěte za červenec a srpen
- Potvrzení o studiu
Všechny tyto formuláře najde i na webu http://socialni-davky-2014.eu/pridavky-na-deti-2014/ (stačí vždy kliknout na příslušný odkaz. Nebo jsou k vyzvednutí na kterékoliv pobočce sociálního úřadu, nebo si je můžete vyplnit a vytisknout i online na stránkách mpsv.cz.
Čerpáno z webu http://socialni-davky-2014.eu